Halászlé - maďarská rybí polévka

 
 Halászlé - maďarská rybí polévka

Když se řekne paprika, tak se snad všem vybaví Maďarsko. Recept na maďarský guláš jsme pro vás přichystali na jiném místě a tentokrát si uvaříme jiné tradiční maďarské jídlo - Halászlé, nebo-li rybí polévku (halász- ryba, léves - polévka). 

Základem této polévky je kapr, sumec nebo candát. S touto specialitou se to má totiž obdobně, jako s naší vánoční rybí polévkou. Co rodina a kraj, to jiná příprava a receptura. Pokud je tedy např. manžel od jiné řeky, mohou vznikat obdobné spory o receptury jako u nás ("ale maminka tam vždycky dávala jikry..."). Mimo vánoční období nákup čerstvého kapra vyřešíte třeba výletem do Třeboně, která nabízí báječné koupele, masáže a luxusního kapra celoročně v místní rybí prodejně.

Abychom nemuseli tápat jak na správné Halászlé, požádali jsme naši kamarádku Kláru od Dunaje, aby nám svůj recept prozradila. Prý existují různé druhy receptů podle maďarských řek, které se shodují pouze v základních surovinách - sladkovodní ryby, cibule, paprika. Krajové přísady jsou pak čerstvá paprika, rajče, brambor, feferonka, restovaná cibule, kořenová zelenina, slanina, sádlo nebo zelená paprika.

K vaření budete potřebovat trpělivost, která je v přímém rozporu s náturou temperamentních Maďarů. Je ale možné, že u přípravy podupávají v rytmu čardáše nebo Red Hot Chili Peppers.

Dunajská varianta Halászlé s bramborem

U Tisy se vaří čirá, na jihu s nudlemi.

Co budeme potřebovat:

  • 4 hlavy kapra
  • ingredience na lečo: 2 cibule, 2 papriky, 3 rajčata
  • 2 polévkové lžíce maďarské sladké papriky
  • ½ čajové lžičky mletého pepře
  • sůl dle chuti
  • chilli paprička bokem pro každého k libovolnému přidání
        

Rybí hlavy 2 hodiny vaříme, nejlépe den předem, scedíme a získáme tak nezakalený rybí vývar. Na sádle připravíme lečo: nakrájenou cibuli, papriky, rajčata, dvě lžíce červené sladké maďarské papriky, pepř a sůl a zalijeme trochou vývaru, aby zelenina změkla a dala se propasírovat. Přidáme zbytek vývaru a na kostičky nakrájené brambory.

Pokud chceme polévku zahuštěnou, rybí hlavy obereme, maso rozmačkáme nebo rozmixujeme a přidáme do polévky. U čiré varianty přidáme kousky kapra a vaříme 15 minut, aby se maso nerozpadlo.

Klářino halászlé je od Dunaje, ale jak jsme již řekli, je hodně variant. Nejlepší je ze sumce. I tady však platí, že správně by vývar měl vzniknout z dlouhého (až pět 5 hodin) vaření 6-ti druhů malých rybek.

Jó étvágyat!