Jaké jsou druhy kmínu?

 
 Jaké jsou druhy kmínu?

Že kmín patří k nejznámějšímu druhu koření používaném v české kuchyni asi nikoho nemusíme dlouho přesvědčovat. Znáte ale všechny druhy kmínů, se kterými se můžeme v kuchyni setkat?

Když v kuchařce v seznamu ingrediencí narazíte na kmín, hned víte, že se bude jednat o klasický "náš" český kmín. Ovšem v receptech na exotická jídla můžeme narazit na další koření, které má slovo kmín v názvu a nebo jej vzhledově připomíná. Celkově se při vaření používají tyto druhy kmínů a podobného koření:

Kmín český (lat. Carum carvi, angl. caraway)
Typické koření do chleba a slaného pečiva. Používá se při přípravě brambor, zelí, vepřové pečeně, husy, kachny, houbových pokrmů, na ryby, do polévek, tvarohu apod.

Římský kmín (lat. Cuminum cyminum, angl. cumin)
Je základem karí, masála a chilli směsí, nezbytný v cizrnovém hummusu, pilafu, kebabu, přidává se do pečiva, sýrů, polévek, omáček, nádivek i zeleninových pokrmů.

Černucha neboli černý kmín (lat. Nigella sativa, angl. black cumin)
Černucha se užívá k ochucení chleba, k pečení drůbeže, vepřového a hovězího masa, na zeleninu, luštěniny. Má mírně ostrou chuť.

Anýz (lat. Pimpinella anisum, angl. anise)
Kmínu vzhledově i chuťově podobná semínka se přidávají do pečiva, chleba, při nakládání zeleniny, hodí se i do jablečných a hruškových kompotů. Používá se v indické a čínské kuchyni, kde se s oblibou přidává do pokrmů z masa.

Fenykl (lat. Foeniculum vulgare, angl. fennel)
Rovněž koření, které je kmínu velmi blízké. Při vaření se užívá především do vánočního pečiva, perníku, koláčů, pudinků, do nakládané zeleniny, zvláště do červené řepy.

Ajowan (lat. Trachyspermum ammi, angl. ajowan)
Drobounká kmínu lehce podobná semínka se používají především v orientální kuchyni na zeleninové pokrmy, luštěniny, houby, při přípravě polévek, dušených mas, ryb, kari, na grilovanou drůbež, jako posyp na chléb a sušenky.